5 sposobów na zyskanie przewagi nad innymi kandydatami podczas rozmowy rekrutacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów rekrutacji. Jeżeli potencjalny pracodawca, bądź HRowiec wyłonił Cię spośród wszystkich aplikacji, to szanse na zdobycie stanowiska znacząco wzrosły. Jednak rozmowa kwalifikacyjna, zwłaszcza pierwsza, jest najważniejsza, w  myśl powiedzenia „pierwsze wrażenie wywiera się tylko raz”. Jeżeli  więc zależy Ci na zdobyciu stanowiska, powinieneś solidnie przygotować się do rozmowy. Dlatego też publikujemy 5 cennych wskazówek, które pozwolą Ci zdobyć przewagę nad pozostałymi kandydatami (chyba, że oni również czytają naszego bloga ;)).

Przygotuj się oraz zbierz informacje

Bardzo ważne jest poznanie firmy oraz branży jeszcze przed rozmową. Warto więc zebrać informacje o firmie, jej działalności czy zapoznać się z opiniami byłych pracowników/klientów. Cenne jest również sprawdzenie profili firmy w social mediach. Kandydat, który nie wie nic o firmie, w której chce pracować, będzie bardzo źle odebrany.

Jeżeli jesteśmy już przy temacie mediów społecznościowych, warto spojrzeć na własny profil. Pamiętaj, że rekruter przed rozmową również robi research informacji. Zadbaj więc o to, aby twoje profile wyglądały profesjonalnie. Przyłóż szczególną wagę do tego, aby zdjęcia z szalonych imprez czy wakacji na plaży były widoczne wyłącznie dla znajomych. Tak samo jak Twoje prywatne opinie, na temat wydarzeń politycznych czy innych, dość kontrowersyjnych tematów. Jeżeli chcesz wypowiadać się dość ostro – rób to w zamkniętych grupach/rozmowach prywatnych.

Sprawdź także „najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych” i staraj się do nich przygotować, np. ćwicząc wypowiedzi przed lustrem. Warto także dobrze przemyśleć pytanie o oczekiwaną wysokość zarobków. Średnie oraz mediany wynagrodzeń na danych stanowiskach, można łatwo wyszukać, czytając raporty płacowe – pamiętaj, że rekruterzy te statystyki mają w małym palcu, więc jeśli znacząco zawyżysz bądź zaniżysz swoją stawkę, rekruter natychmiast to zauważy! Dodamy, że na rozmowie warto (nieznacznie) podnieść oczekiwaną stawkę o 10% do 15%, aby mieć pole do negocjacji.

Komunikacja niewerbalna
na rozmowie kwalifikacyjnej

To jak mówimy jest nawet ważniejsze od tego co mówimy. Warto już od samego początku zadbać o komunikację niewerbalną, postawę oraz ubiór. Ale po kolei:

  • nie spóźniaj się – na rozmowę kwalifikacyjną warto przyjść nawet 5-10 minut przed czasem. Dlaczego? Otóż każdego kandydata „zjada” stres. Mając dodatkowy czas przed rozmową, można poukładać sobie wszystko, odetchnąć, oswoić się z otoczeniem. Nie musimy pisać, że spóźnianie się jest absolutnym faux-pas?
  • zadbaj o stosowny ubiór – oczywiście nie mamy tu na myśli, aby ubrać się jak na rozdanie świadectw ☺ Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną (tak, także tą na skype) powinien być przemyślany i stonowany. Odpadają głębokie dekolty, krzykliwe ozdoby, krótkie spodenki czy klapki. Warto ubrać się tak, jakby miałby to być pierwszy dzień pracy na danym stanowisku.
  • uścisk dłoni i uśmiech – pamiętajcie o przywitaniu. To rekruter jako pierwszy powinien jako pierwszy wyciągnąć rękę na przywitanie. Uścisk powinien być mocny, zdecydowany, pewny i stosunkowo krótki. Utwierdzi to rekrutera w przekonaniu o pewności siebie kandydata. Pamiętajcie także o uśmiechu! Jak pisaliśmy na naszym Facebooku (link do odpowiedniego posta), uśmiech ma zdecydowanie pozytywny wpływ na postrzeganie kandydatów przez rekruterów.
  • otwarta postawa – czyli: nie garbimy się, nie krzyżujemy rąk, nie patrzymy w podłogę. Mówimy pewnie i wyraźnie.
  • pamiętaj o pożegnaniu – żegnając się warto oprócz zwykłego „dowidzenia” dodać „czekam na wiadomość od Pana/Pani” lub „pozostajemy w kontakcie”. Ale o zakończeniu rozmów, będziemy pisać w kolejnych punktach.

Jeszcze trochę pewności siebie…
w rozmowie

Na pytania zadawane przez rekrutera należy odpowiadać konkretnie, stosując język korzyści. Przykład:

P (pytanie): Co robił Pan/Pani w poprzedniej firmie?

O (odpowiedź) nr.1: Programowałem/am strony internetowe

O nr.2: Brałem udział w realizowaniu projektu strony dla marki XYZ, w którym do moich obowiązków należało napisanie całej warstwy front-endowej.

Która odpowiedź jest lepsza? No właśnie ☺ Odpowiadając na pytania o kompetencje czy doświadczenie warto posłużyć się poniższym schematem:

CO (co robiłem i dla jakiej marki) + (jak to robiłem/am, za co byłem/am odpowiedzialny/a) + Efekt (co wynikło z mojej pracy)

Czyli: Realizowałem/am 3 miesięczną kampanię dla marki XYZ, w tym celu zastosowałem/am model rozliczenia w CPC, ukierunkowany na zwiększenie liczby konwersji, podczas trwania kampanii sprzedaż marki wzrosła o 20%.

Pamiętaj, aby w swoich wypowiedziach odnosić się do oczekiwań zawartych w ogłoszeniu. Tu odwołamy się do punktu drugiego – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przećwicz przed lustrem!

W tym punkcie warto również rozważyć najlepsze odpowiedzi na pytanie o słabe strony – aby nie stać się kolejnym schematycznym kandydatem, zrezygnuj z frazesów „jestem pracoholikiem” czy „za dużą uwagę przykładam do detali, jestem perfekcjonistą”. Jeżeli chcesz zrobić wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę, opowiedz o swojej słabości oraz o tym, jak udało Ci się ją pokonać (np. „spóźniałem się do pracy, zacząłem ćwiczyć jogę, dzięki czemu zacząłem lepiej sypiać i budzić się wcześniej” lub „miałem konflikty z moim zespołem., ale postanowiłem wdrożyć odpowiednią metodykę zarządzania, dzięki czemu unikamy niedopowiedzeń oraz nieporozumień”).

Pamiętajcie także o absolutnym must-have, czyli o opinii o byłym przełożonym. Najgorsze, co można zrobić, to wypowiadać się w krytyczny sposób o byłym szefie. Zamiast mówić, że źle traktował pracowników, powiedz, że nie odpowiadał Ci system pracy. Pamiętaj także, aby nie lać wody, a na pytania odpowiadać precyzyjnie. Raz jeszcze powtórzymy – wyświechtane frazesy wyrzuć do kosza!

Jakie pytania zadawać,
a jakich unikać?

Rozmowa kwalifikacyjna to wciąż rozmowa – nie przesłuchanie ani nie monolog jednej ze stron. Warto zadawać pytania, zwłaszcza takie, które utwierdzą rekrutera w przekonaniu, że ma do czynienia z osobą kompetentną i profesjonalną. Pytaj o obowiązki na danym stanowisku, o metodologię zarządzania ludźmi/projektami, o wielkość działu, w którym (masz nadzieję), że będziesz pracować. Warto też doprecyzować kolejne etapy rekrutacji oraz czas, w którym możesz się spodziewać odpowiedzi.

A czego warto unikać?

  • Postawy roszczeniowej. Na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nie pytaj o benefity, imprezy integracyjne czy służbowy samochód. To nie ten etap ☺ Jeżeli pracodawca zdecyduje się wybrać Ciebie, wtedy będzie idealny czas na finalizację oferty i uszczegółowienie wynagrodzenia i benefitów.
  • Nie zadawaj pytań, takich jak np. „jakie cechy ma idealny kandydat” – zdradzisz tym samym brak pewności siebie. Twoim zadaniem jest przekonanie rekrutera, że to właśnie TY jesteś idealnym kandydatem na ten wakat.

Pamiętaj także, aby odpowiednio podsumować spotkanie, podziękować za rozmowę. Dobrą taktyką jest także wysłanie podsumowującego maila do rekrutera, z krótkimi wnioskami dotyczącymi rozmowy. Sprawi to, że rekruter z całą pewnością Zapamięta Cię pozytywnie.

Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej
również ma krótkie nogi

Pamiętaj, że osoba przeprowadzająca rozmowę, ma za sobą prawdopodobnie co najmniej kilkadziesiąt podobnych. 

Dodatkowo, doświadczony rekruter szybko kłamstwo zauważy. Tyczy się to również koloryzowania rzeczywistości. Jeżeli mówisz, że znasz bardzo dobrze wybrany język obcy, przygotuj się na to, że w trakcie rozmowy rekruter może chcieć porozmawiać z Tobą właśnie w tym języku. Określając zainteresowania (szczególnie jeżeli dotyczą branży), spodziewaj się pytań doprecyzowujących. Mówiąc, że interesują Cię kampanie outdoorowe, bądź przygotowany na pytanie z serii „jaka wg Ciebie była najlepsza w ostatnim kwartale i dlaczego”. Mówiąc, że lubisz muzykę klasyczną, też może paść pytanie o ulubionego kompozytora.

Jeszcze gorzej jeżeli kłamstwo dotyczy doświadczenia. Tu bardzo ciekawy fakt: zauważyliśmy, że najbardziej szczerzy kandydaci, daty pracy wpisują wraz z miesiącami – przykładowo (05.2014 – 09.2016). Jeżeli w Twoim CV jest wyłącznie data 2014-2016, również spodziewaj się pytania o dokładny czas pracy na danym stanowisku.

Nie warto kłamać również w kwestii odejścia z poprzedniej pracy. Przyznanie się do zwolnienia za porozumieniem stron, jest lepsze niż kłamstwo „rzuciłem/am tę robotę!”, które i tak (wcześniej, bądź później) wyjdzie na jaw.

Podsumowując – rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie służbowe, spotkanie dorosłych ludzi. To nie jest egzamin, nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Są jedynie te lepsze i te gorsze ☺ Warto pamiętać, że idąc na rozmowę, niczym nie ryzykujesz. Dodatkowo, im więcej rozmów odbędziesz, tym na każdej następnej będziesz czuł/a się lepiej, swobodnie – a więc szansa na posadę będzie coraz większa. Kandydacie, keep calm and find the job of your dreams.

Zobacz również